CH-Fz.* Gratisservice* Keyless-Go* Head-up* Carbon Front Heckspoiler* Yido Wheels 21 Zoll Alu.* ASt Tieferlegung* 360Kamera* Sitzkühlung* Lenkradheizung*
| Body style | Sedan |
| First registration date | 06.2021 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'210 kg |
| Kerb weight | 1'849 kg |
| Type approval number | 1BW228 |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie Optional Gratisservice 10 Jahren oder 100'000km |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | black |
| Mileage | 86'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 375 kW / 510 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 11.2024 |
| Fuel consumption | 10.2 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 232 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| Price | CHF 66'880 |
Note: actual equipment may differ from that listed.