Hard Top with storage craddle provided Addisional set of 4 wheels with winter tyres (Aluminium Porsche) Retrofit PCCM+ (DAB+, FM, Phone, GPS, Car Play, Car computer) Maintenance Porsche upt to date, new battery, coils, water pump, starter, Tiptronic overhauled. PIWIS available, perfect condition (livery and mechanics) Livrée avec 4 valises vintage spéciales pour Porsche 911 Cabriolet Technical control will be made before sale.
| Body style | convertible |
| First registration date | 11.2007 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'975 kg |
| Kerb weight | 1'675 kg |
| Chassis Number (VIN) | WP0ZZZ99Z8S770882 |
| Cubic capacity | 3'824 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 123'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 261 kW / 355 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 18 / 8 / 11 |
| CO2 emissions | 286 g/km |
| New price | CHF 170'715 |
| Price | CHF 47'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.