Garantierte Kilometer, Serviceheftgepflegt. Lackaufbereitung bei Mercedes-Benz Classic Center. Neue Sommerreifen. Ein wunderbar angenehmes und unkompliziertes Fahrzeug, auch für den Alltag.
| Body style | Sedan |
| First registration date | 06.1988 |
| Vehicle condition | Classic(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 4 |
| Gross vehicle weight | 1'700 kg |
| Kerb weight | 1'220 kg |
| Chassis Number (VIN) | WDB2010281A412930 |
| Cubic capacity | 2'298 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | blue |
| Mileage | 147'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 97 kW / 132 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 03.2026 |
| New price | CHF 38'895 |
| Price | CHF 10'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.