Tesla Model 3 Grande Autonomie
| Body style | Sedan |
| First registration date | 02.2020 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'305 kg |
| Kerb weight | 1'931 kg |
| Chassis Number (VIN) | 5YJ3E7EB5LF674586 |
| Warranty | Garantie Batterie Tesla 192 000 km |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 173'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 361 kW / 480 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 04.2026 |
| New price | CHF 54'990 |
| Price | CHF 14'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.