Service gepfl.CH-Fzg./M-Alcantaralenkrad/M-Sportpaket/Lederausstattung/Navigation Profesional/Rückfahrkamera/Park Distance Control vorne u. hinten/Sitzheizung vorne/Sicht Paket/Heckklappe Elektrisch/Head up Display/Elektrisches Glasschiebedach/Harman/Kardon Surround Sound System/Leichtmetallräder 19
| Body style | Sedan |
| First registration date | 04.2016 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'440 kg |
| Kerb weight | 1'915 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Type approval number | 1BG269 |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 185'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 230 kW / 313 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 6.8 / 4.9 / 6 |
| Energy efficiency | e |
| CO2 emissions | 157 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 77'700 |
| Price | CHF 18'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.