Veteranenfahrzeuge
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.1989 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 4 |
| Gross vehicle weight | 2'055 kg |
| Kerb weight | 1'600 kg |
| Trailer load braked | 1'600 kg |
| Type approval number | 1b5052 |
| Cubic capacity | 3'428 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 172'582 km |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 155 kW / 211 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-1 |
| New price | CHF 66'300 |
| Price | CHF 12'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.