*** Shelby GT 500 / frisch ab MFK Service / Original Räder vorhanden / Car Cover Original Shelby ***
| Body style | Coupe |
| First registration date | 04.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'132 kg |
| Kerb weight | 1'855 kg |
| Car-Nr. | 8017 |
| Cubic capacity | 5'808 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 58'900 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 485 kW / 659 PS |
| Doors | 3 |
| Price | CHF 69'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.