***CH-Rarität mit Veteraneneintrag aus 1. Hand mit lückenlosem BMW Servicenachweis***ab grossem BMW Service inkl. Zahnriemen***
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.1986 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'540 kg |
| Kerb weight | 1'120 kg |
| Type approval number | 007290 |
| Cubic capacity | 2'315 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 82'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 105 kW / 143 PS |
| Doors | 2 |
| Last inspection (MFK) | 06.2025 |
| Price | CHF 27'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.