| Body style | SUV |
| First registration date | 05.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'990 kg |
| Kerb weight | 1'505 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Cubic capacity | 1'991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 6 Monate oder 6000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 158'664 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 155 kW / 211 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 8.2 / 5.5 / 6.5 |
| CO2 emissions | 151 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 57'850 |
| Price | CHF 11'950 |
Note: actual equipment may differ from that listed.