CH-Fahrzeug, AUT./Temp., AHK:1800kg. el.schwenkbar, Teilleder, Sitzheiz.vo., PDC, PANORAMADACH, ALU 17, 8-fach bereift, NAVI, DAB+, Bluetooth, SERVICE bei MERCEDES, MFK 3.2025
| Body style | Wagon |
| First registration date | 12.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'225 kg |
| Kerb weight | 1'710 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1MG485 |
| Cubic capacity | 2'143 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantieversicherung |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 139'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 03.2025 |
| Fuel consumption | 6 / 4.8 / 5.1 |
| Energy efficiency | c |
| CO2 emissions | 134 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 55'500 |
| Price | CHF 17'850 |
Note: actual equipment may differ from that listed.