CH-Fzg./Service gepflegt/Glasschiebedach/Head-up/M-Fahrwerk/M-Technik-Paket/Sitzheizung/Harman-Kardon Soundsystem/Heckklappe autom./Driving Assistant /Arversus 20Felgen/HR Federn
| Body style | Sedan |
| First registration date | 12.2019 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'245 kg |
| Kerb weight | 1'857 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Cubic capacity | 2'998 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km BMW Gratis-Service 12.2029 /100.000KM Quality1 Q-Base 12 Mon. bis 20.000K |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 68'800 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 275 kW / 374 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 02.2024 |
| Fuel consumption | 7.5 |
| CO2 emissions | 172 g/km |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| New price | CHF 77'300 |
| Price | CHF 49'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.