ex Felix Baumgartner (Extremsportler, Red Bull Stratos), Brabus Umbau, elektr. ausklappbare Trittbretter, Dachspoiler, günstige Finanzierung auf Anfrage
| Body style | SUV |
| First registration date | 01.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 3'490 kg |
| Kerb weight | 2'900 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 22'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 310 kW / 422 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 11.2024 |
| Fuel consumption | 14.5 / 11 / 12.3 |
| CO2 emissions | 289 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 175'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.