*Adaptive cruise control*Sitze: Vordersitze heizbar*Audi virtual cockpit 12,3''*Audi Sound System*Navigationssystem plus mit MMI*Audi pre sense front*Assist: Verkehrszeichenerkennung*Audi Smartphone Interface*
| Body style | Sedan |
| First registration date | 12.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'050 kg |
| Kerb weight | 1'615 kg |
| Trailer load braked | 1'400 kg |
| Type approval number | 1AE991 |
| Cubic capacity | 1'395 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate optional Car Garantie |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 168'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 1.8 |
| Energy efficiency | a |
| CO2 emissions | 40 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Battery capacity | 8.8 kWh |
| New price | CHF 44'700 |
| Price | CHF 13'990 |
Note: actual equipment may differ from that listed.