LCI Curved Display, Fahrzeug mit Werksgarantie Gratisservice, Driving Assistant Professional Parking Assistant Plus, Aktive Sitzbelüftung vorn
| Body style | Coupe |
| First registration date | 08.2023 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'205 kg |
| Kerb weight | 1'898 kg |
| Car-Nr. | 2 |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 60 Monate oder 200000 km BMW Werksgarantie. 5 Jahre / 100'000km Gratisservice ab 1. Inv. |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 23'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 375 kW / 510 PS |
| Doors | 2 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 152'900 |
| Price | CHF 74'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.