M Performance Auspuff
| Body style | convertible |
| First registration date | 08.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'270 kg |
| Kerb weight | 1'895 kg |
| Type approval number | 1BF264 |
| Car-Nr. | 10291 |
| Cubic capacity | 2'979 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 192'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 225 kW / 306 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 11.3 / 5.9 / 7.9 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 184 g/km |
| New price | CHF 93'230 |
| Price | CHF 22'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.