Gepflegtes Audi TT Cabrio, DAB Radio, Rückfahrkamera, Parksensoren, ab MFK
| Body style | convertible |
| First registration date | 04.2012 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'640 kg |
| Kerb weight | 1'360 kg |
| Type approval number | X |
| Chassis Number (VIN) | TRUZZZ8J9C1016362 |
| Cubic capacity | 1'798 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 2 Monate oder 2'000 km |
| Part exchange | Yes |
| Exterior colour | black |
| Mileage | 207'500 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 118 kW / 160 PS |
| Doors | 2 |
| Last inspection (MFK) | 05.2026 |
| Fuel consumption | 8.6 / 5.3 / 6.5 |
| CO2 emissions | 152 g/km |
| Financing | Yes |
| New price | CHF 45'050 |
| Price | CHF 8'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.