| Body style | SUV |
| First registration date | 07.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'850 kg |
| Kerb weight | 2'185 kg |
| Trailer load braked | 2'850 kg |
| Car-Nr. | 108724 |
| Cubic capacity | 2'996 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 130'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 245 kW / 333 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 03.2024 |
| Fuel consumption | 11.3 / 7.7 / 9 |
| CO2 emissions | 211 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 115'362 |
| Price | CHF 39'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.