-ab Platz
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2007 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'435 kg |
| Kerb weight | 1'910 kg |
| Trailer load braked | 1'900 kg |
| Type approval number | 1MD463 |
| Cubic capacity | 3'997 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 255'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 231 kW / 314 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 13.2 / 7 / 9.3 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 246 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 103'680 |
| Price | CHF 14'950 |
Note: actual equipment may differ from that listed.