| Body style | Wagon |
| First registration date | 06.2020 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'460 kg |
| Kerb weight | 1'965 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Type approval number | 1AJ563 |
| Cubic capacity | 2'967 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Quality1 Base möglich |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 232'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 210 kW / 286 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 11.2025 |
| Fuel consumption | 7.4 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 193 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 92'700 |
| Price | CHF 19'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.