| Body style | Sedan |
| First registration date | 04.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'225 kg |
| Kerb weight | 1'660 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1mg452 |
| Cubic capacity | 2'143 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Quality1 Base möglich |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 140'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 12.2025 |
| Fuel consumption | 5.4 / 4.3 / 5 |
| Energy efficiency | c |
| CO2 emissions | 132 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 59'000 |
| Price | CHF 22'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.