AB Platz
| Body style | Sedan |
| First registration date | 03.2002 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'055 kg |
| Kerb weight | 1'675 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1ab989 |
| Cubic capacity | 2'976 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 420'020 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 162 kW / 220 PS |
| Doors | 4 |
| Last inspection (MFK) | 03.2022 |
| Fuel consumption | 15.9 / 8.6 / 11.2 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 269 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 55'900 |
| Price | CHF 1'700 |
Note: actual equipment may differ from that listed.