Véhicule Suisse, Suivi chez Mercedes, Version 5 places, Options : Pack AMG Exclusif, Pack Premium Plus, Jantes Alu 20p, DVD ARR, Distronic, Toit Panoramique, DAB, Etc...
| Body style | Sedan |
| First registration date | 03.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'745 kg |
| Kerb weight | 2'070 kg |
| Type approval number | 1MH218 |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 66'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 450 kW / 612 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 11.6 / 6.8 / 8.9 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 203 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 83'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.