DIREKT AB EINTAUSCH, GUTER ALLGEMEINZUSTAND, MFK 03.25, AHK, KLIMA, HANDSCHALTER, CHROMBÜGEL, AB PLATZ
| Body style | Pickup |
| First registration date | 09.2012 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'820 kg |
| Kerb weight | 2'157 kg |
| Trailer load braked | 3'000 kg |
| Cubic capacity | 1'968 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 212'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 120 kW / 163 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 7.9 |
| CO2 emissions | 209 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 44'237 |
| Price | CHF 9'700 |
Note: actual equipment may differ from that listed.