| Body style | SUV |
| First registration date | 12.2016 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'805 kg |
| Kerb weight | 1'370 kg |
| Trailer load braked | 1'000 kg |
| Type approval number | 1MP917 |
| Cubic capacity | 1'598 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate Garantie de 12 mois NSA |
| Exterior colour | anthracite |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 67'750 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 90 kW / 122 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 05.2026 |
| Fuel consumption | 9.3 / 6 / 6.9 |
| Energy efficiency | f |
| CO2 emissions | 159 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 31'200 |
| Price | CHF 13'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.