Véhicule Suisse, Suivi chez Bentley, Options : Pack Driving Mulliner, Pack Convenience, Jantes Alu 21p, Pack Touring, Intérieur Piano Black, PDC + Camera, Volant Chauffant, Sièges Eléct + Chauffants + Ventil; etc..
| Body style | Coupe |
| First registration date | 11.2012 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'750 kg |
| Kerb weight | 2'370 kg |
| Type approval number | 1BA174 |
| Cubic capacity | 3'993 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 76'700 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 373 kW / 507 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 15.4 / 7.7 / 10.6 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 246 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 61'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.