Véhicule Suisse, Garantie Porsche Approved -02.2027, Options : Cuir, PDC + Camera, GPS, Jantes Alu 20p, Phares Bi-Xénon, PASM, Etc..
| Body style | SUV |
| First registration date | 02.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'860 kg |
| Kerb weight | 2'160 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1PF598 |
| Cubic capacity | 3'604 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 2025-02-11, 24 Monate Garantie Porsche Approved |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 158'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 309 kW / 420 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 12.4 / 7.8 / 9.8 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 229 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 26'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.