Véhicule Suisse, Suivi chez Porsche, Garantie Porsche Approved -03.2027, Options : Cuir, Régulateur Adaptif, Rétro Auto, Capteur pluie, Bose, Sièges Eléct + Chauff + Ventil, Vitres Teintées, PDC + Camera, Roues directrices, Echappement Sport, Volant Sport GT + Chauffant, Etc..
| Body style | Coupe |
| First registration date | 01.2020 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'010 kg |
| Kerb weight | 1'785 kg |
| Type approval number | 1PF752 |
| Cubic capacity | 2'981 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 2026-03-17, 12 Monate Garantie Porsche Approved |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 72'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 331 kW / 450 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 11.3 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 259 g/km |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| Price | CHF 104'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.