**CH-Fz.**Gepflegt gute Ausstattung**Sport-AGA, Ledersitze, Parksensoren vo.+hi., Sport Chrono Paket, u.v.m**Frisch ab Porsche Service MFK**
| Body style | Coupe |
| First registration date | 08.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'685 kg |
| Kerb weight | 1'440 kg |
| Type approval number | 1PF647 |
| Cubic capacity | 1'988 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Gegen Aufpreis Auch Porsche Approved möglich |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 48'800 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 220 kW / 300 PS |
| Doors | 2 |
| Last inspection (MFK) | 04.2024 |
| Fuel consumption | 9 / 5.7 / 7 |
| Energy efficiency | f |
| CO2 emissions | 160 g/km |
| Euro norm | euro-6c |
| Price | CHF 51'718 |
Note: actual equipment may differ from that listed.