Bentley Continental GTC 4.0 V8 S (Cabriolet) CH-Fahrzeug
| Body style | convertible |
| First registration date | 05.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'900 kg |
| Kerb weight | 2'545 kg |
| Type approval number | 1BA1 88 |
| Chassis Number (VIN) | SCB GE2 3W0 EC04 0387 |
| Cubic capacity | 3'993 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 25'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 388 kW / 527 PS |
| Doors | 2 |
| Last inspection (MFK) | 10.2020 |
| Fuel consumption | 15.8 / 8 / 10.9 |
| CO2 emissions | 254 g/km |
| New price | CHF 239'600 |
| Price | CHF 94'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.