Wunderschöner und gepflegter Volvo XC40 / Frisch ab Service und MFK / CH-Fahrzeug / Leasing ab 392.-
| Body style | SUV |
| First registration date | 04.2022 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'480 kg |
| Kerb weight | 2'046 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Type approval number | 1VP206 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie auf Motor, Turbo und Getriebe über externe Versicherung. |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 80'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 170 kW / 231 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 05.2026 |
| Energy efficiency | c |
| Electric range | 400 km |
| Battery capacity | 70.0 kWh |
| New price | CHF 56'250 |
| Price | CHF 24'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.