WUNDERSCHÖNER TECHART MAGNUM / CAYENNE TURBO MIT WLS 500 PS / SERVICEGEPFLEGT / ALLES EINGETRAGEN / AHK 3500KG / PANORAMADACH / UVM
| Body style | SUV |
| First registration date | 10.2005 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 3'080 kg |
| Kerb weight | 2'430 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Cubic capacity | 4'511 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km GARANTIE GEGEN AUFPREIS MÖGLICH |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 88'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 368 kW / 500 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 21.9 / 11.9 / 15.7 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 378 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| Price | CHF 34'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.