Sammlerzustand, Vollausstattung, WIR - Anteil
| Body style | convertible |
| First registration date | 06.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'180 kg |
| Kerb weight | 1'845 kg |
| Type approval number | 1MQ625 |
| Cubic capacity | 5'461 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 27'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 415 kW / 564 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 13.9 / 7.6 / 9.9 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 231 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| Price | CHF 74'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.