| Body style | SUV |
| First registration date | 11.2012 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'455 kg |
| Kerb weight | 1'880 kg |
| Trailer load braked | 2'400 kg |
| Type approval number | 1ME858 |
| Cubic capacity | 2'143 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 198'200 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 125 kW / 170 PS |
| Doors | 5 |
| Last inspection (MFK) | 03.2023 |
| Fuel consumption | 7.1 / 5.5 / 6.5 |
| Energy efficiency | f |
| CO2 emissions | 168 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 58'900 |
| Price | CHF 10'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.